14 Nisan, 2008

Richter "the Enigma"


   Öğretmeni Heinrich Neuhaus'un da dediği gibi geçen yüzyılın en büyük dahilerinden biri olan piyanist Sviatoslav Richter ile ilgili birçok yazı yazılacağını daha önce belirtmiştim.

     "Bruno Monsaingeon" isminde,daha önce Glenn Gould,David Oistrakh gibi müzisyenlerle ilgili de biyografik belgeseller çeken bir kişinin,O'nun hakkında çektiği yine bir biyografik belgesel başlıkta adı geçen.richter

   Öncelikle belgeselin ismi çok yerinde. Kesinlikle öyle,Richter "the Enigma".  Richter'in, bizzat kendi günlüklerinden anlatılan, yaşam hikayesi sunuluyor seyirciye. Küçük küçük bir sürü hikaye,Richter'in ağzından anlatılıyor. Filmin başında,hafızasının ne kadar kuvvetli olduğundan bahsediyor,verdiği aile konserlerinden,nefret ettiği okul hayatından,babasının ölümünden... Ayrıca filmde daha önce görmediğim (istenirse artık youtube'den bulunabilecek) performansları da gösteriliyor Richter'in. Örneğin "şimdi Prokofiev'i dinleyelim" diyor ve Prokofiev çaldığı bir görüntü geliyor ekrana.  Piyano başında dünyanın en ciddi insanı gibi dursa da,sevimli biri olduğu anlaşılıyor. En azından yaşlılığı öyleymiş.

   Film Google Video'da mevcut. Aşağıda bağlantısını vereceğim. Görüntü kalitesi oldukça kötü de olsa,zaten müthiş görüntü efektleri beklemiyoruz herhalde filmden değil mi? Bilgilenmek için yeteri kadar seçilebiliyor filmdeki unsurlar. Ayrıca film ile ilgili biraz daha detaylı bir yazı da var Sky Arts sitesinde. Ama ondan önce,Richter için yapılan gördüğüm en iyi tanımlamanın, filmin giriş bölümünde birkaç cümlede özetlendiğini söylemeliyim:

   "Richter is a world unto himself; impenetrable but radiant, an exotic fish, blind but luminous. That he is one of the greatest pianists of all time is disputed by no one. He loves the movies, but not the camera. He dislikes analysis, talking about or revealing himself. He is indifferent to current events, politics, praise and wordy goods. Neither political regimes nor the conventions of the music world has ever got the better of his undisciplined purity. Only music, to which he gives life, possesses him. He plays, with no striving for effects.. he simply plays. He is a free man." 


   Bağlantılar:


- Richter "the Enigma" ( Bölüm 1).

- Richter "the Enigma" ( Bölüm 2).

- Bir inceleme.

- Imdb'de film.

- İlgili diğer yazılar:  1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Web Analytics