29 Mart, 2014

Otizmi Çizmek  Otizm (i.)

 • Üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlık.
 • İçe kapanıklık
 •  

    Drawing Autism (Otizmi Çizmek), davranış analisti Jill Mullin tarafından kırk kadar otizmli insanın el çizimlerinin bir araya getirildiği ve bu sene içinde yeniden yayımlanmış bir kitaptır.

    Alt kısımda bu çizimlerden birkaçını görebilirsiniz.  (Eser sahibi otizmli kişilerin esinlendiği konuları Türkçeye çevirerek altlarına kısa açıklama olarak kaydettim.)  David Barth, Vogels ("Birds" in Dutch), 2008 (10 yaşında)

  David Barth’ın Annesi: “Çizimleri genelde o anki takıntılarını ifade ediyor. Size gönderdiğim ekte, bu aralar onu neyin meşgul ettiğini tahmin etmek zor değil. Çizimde yaklaşık 400 kuş var ve çoğunun Latince ve normal adlarını biliyor.”


  04-WD-Werewolf

  Wout Devolder, Werewolf (2008, 14 yaşında)

   

  Bu çalışmanın esin kaynağı neydi?

  8 Mayıs 2008’de yeğenim ve kuzenim bir yangında öldü. Çok üzgün ve umutsuzdum. Çaresizliğimi ifade edecek kelimelerim olmadığı için bu kurt adamı çizdim. Çizimimi Sanne ve Ben’e adıyorum.”

   

   

   

   

   

   

   


  06-JP-Changing-Seasons

  Josh Peddle, Changing Seasons, (2006, 12 yaşında)

   

  Sanatının diğer insanların sizin dünyayı nasıl gördüğünüzü anlamalarına yardımcı olduğunu düşünüyor musun?

  Otizmli olmak garip bir duygu. Aptalca hissediyorum. Bunun hakkında düşünmek beni üzüyor. İnsanlar anlamıyor. Yabancılar bana bakarak otizmli olduğumu söyleyemiyor. Eğer bir sorun yaşıyorsam genellikle anneme nasıl davranmam gerektiğini söylüyorlar. Beni olduğum gibi seven daha çok arkadaşım olmasını isterdim.”


  15-MB-War-in-Vietnam_900

  Milda Bandzaite, War in Vietnam, 2008

   

  Bu çalışmanın esin kaynağı neydi?

  Dünyadaki tüm savaşlardan ve insanların tüm kötülüklerle ilgili duyarsızlıklarından esinlendim.  Ayrıca Project Pitcfork’un ‘Vietnam’ şarkısının sözlerinden de esinlendim.”

   

   

   

   

   


  02-F-Imaginary-City-Map_900

  Felix, Imaginary City Map, 11 Yaşında

  Bu çalışmanın esin kaynağı neydi?

  “Genelde kağıdımın kenarındaki değişik noktalardan sokaklar çizmeye başlarım. Sokakları birbirlerine doğru büyütürüm.” 

  Beğendiğin bazı sanatçılar kimler?

  Hiçbiri. Yol haritalarını ve atlasları detaylı incelerim ve genelde Google Earth’de seyahatlerimin tam rotasını listelerim.”

   

     Bağlantılar:

  - Fotoğrafların Kaynağı

  .

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
   
  Web Analytics