18 Kasım, 2013

Feride Osmanoviç


  1990’ların ortasında, Srebrenitsa isimli Balkan kentinde yaşanan katliamın en önemli fotoğrafı, Feride Osmanoviç’inkidir.

 

 

 

  Hırvat fotoğrafçı Darko Bandiç’in 1995 yılında çektiği bu fotoğrafı ifade ederken kullandığı cümleleri ben de The Guardian’daki haliyle aktarıyorum:

  “Tuzla’daki geçici mülteci kampına sabah, saat 05:30 civarında ulaştım. Bir gün önce on binlerce çocuk ve kadın o kampa getirilmişti.

  Kampa girmek üzereyken iki veya üç genç kız bana ormanda bir kadının ağaçta asılı olduğunu söyledi. Beni ona götürdüler. Açıkçası şaşkına dönmüştüm. Tam olarak ne yapacağımı bilemedim. Yürüdüğüm istikametten yüzü görülüyordu fakat o açıdan fotoğrafını çekmek istemedim. Birkaç poz çektikten sonra Birleşmiş Milletler görevlisine gittim. İsveç askeri olarak hatırladığım bu kişiye ne gördüğümü söyledim. Bana, şu an sağ olanlara yardımcı olmamızın daha iyi olacağını söyledi.

  Bosna Savaşı’nda birçok dehşet verici şey gördüm, bu da onlardan biriydi. Kendi canına kıymak için ne korkunç şeyler yaşamış olduğunu düşündüm. Fakat hiç bulamadım. İsmini bile bir yıl sonra öğrendim.”

 

    Bağlantılar:

- Geniş hikaye ve çocuklarıyla yapılan röportaj.

.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Web Analytics