04 Haziran, 2009

Ölüm Kuyuları ve Tek Taş Yüzük


hdi

   Sol taraftaki formülü kullanarak “İnsani Gelişme Endeksini” rahatça hesaplayabilirsiniz. Ben üşenmem, her sene bu hesaplamayı yapıp sonuçları internet aracılığıyla kontrol ederim. Her sene İzlanda birinci, Sierra Leone de sonuncu çıkar. Ne yaptım ne ettim, şu Sierra Leone’yi bir üst sıraya çıkaramadım. Olmuyor, olmuyor. Bu kadar aptal insanın bir araya toplandığı bir ülke ne işittim,  ne gördüm. Senin ülkenin her tarafından elmas fışkırsın, buna rağmen açlıktan kırıl, yıllarca tabancayla tüfekle birbirini öldür…

   Çatışmada ölenler yine kendi davaları uğruna öldükleri için göz ardı edilebilir. Hem de iç savaş biteli oldukça zaman olmuş (7 yıl), eski bahisleri tekrar açmaya gerek yok. Ya elmas çıkarılan kuyulara düşüp boğulan çocuklara ne demeli? Sene olmuş 2009, Microsoft Project Natal  diye bir şey çıkarmış. Bu çocuklar hala yürümesini öğrenememiş. Suya düşüp boğuluyorlar. Dönelim tekrar Sierra Leone halkının geneline. Vaktinde beyaz adam gelmiş senin ülkene ve “Sen adam mı öldüreceksin illa? Çıkar bakalım şu elmasları, ben de sana silah vereyim karşılığında” demiş. Madem adam öldürmekte kararlısınız, geri adım atmıyorsunuz, bundan iyi fırsat mı olur? Araziden iki taş çıkaracaksın, bunun karşılığında bir sürü silah ve neredeyse günlük 1 $ ‘a yaklaşan bir kazanç elde edeceksin. Böyle bir desteği de arkana alıp aynı zamanda dünyanın en sefil memleketini yaratmayı nasıl başardınız ahali? Bu aptallık Sierra Leone insanına özel mi yoksa Afrika’nın tümü mü böyle, işin içinden çıkamadım.

Elmas Madenciliği    Kono bölgesinde çekilen fotoğrafta da görüldüğü gibi çok basit bir iş bu elmas avı. Azıcık eğilip elleri “su”ya sokmak yeterli. Elmaslar avcunuzun içine doluyor hemen. Böyle bir nimet Tanrı’nın insanoğluna bir lütfu değil de nedir? Bir de bu elmaslara Kanlı Elmas diyorlarmış zamanında. Hayatımda duyduğum en saçma laf. Birincisi bu elmasların gelirinin tümü savaşmak için kullanılmıyordu. İkincisi, insanlar bazen bu elmaslarla karınlarını bile doyurabiliyorlardı birkaç günlüğüne! Bir fani daha ne ister bu hayatta?


Pırlanta    Bu kadar gergin olup üstüne bu yazıyı yazmaya koyulmamın sebebi ise, Vimeo’da rast geldiğim bir video. Açılan kuyulardan bazılarının kapatılarak tarıma elverişli alanlar haline getirilmeye başlandığından bahsediliyor bu videoda. Ne kadar ağır hakaretleri hak ediyor böyle organizasyonlara önayak olanlar değil mi? Belki şu ana kadar çıkarılamayan elmaslar var orada hala, nereden biliyorsunuz? Genç ve taze gelin adaylarının bazılarının parmaklarını süsleyecek, başlarını döndürecek elmaslar hala kuzu gibi yatıyorlar orada belki de? Pırlantasız mı kalsın yani bu tazeler siz çukura düşüyorsunuz, ölüyorsunuz diye?

   Şu videoyu da verip bu yazıyı bitireyim, saçmalığı siz de görün.  Bir de arada bir kadın çıkıp, “madencilik bittiğinde sular yüzünden çeşitli hastalıklar peyda olacak” mealinde bir şeyler zırvalıyor. O bölümü direkt geçebilirsiniz.

Life After Diamonds


   Bağlantılar

- Sierra Leone

- Kanlı Elmas

- İnsani Gelişme Endeksi

- E-bay’de Elmas Yüzükler (%8’e varan indirimler)

- Just Mining
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Web Analytics